By zdobywać szczyty i nie tylko – rower górski MTB

Jazda na rowerze może być wielką frajdą i jednocześnie dawać niezły zastrzyk adrenaliny. Wystarczy chociażby zmierzyć się ze specjalnymi górskimi trasami. Jednak nie każdy typ roweru będzie odpowiedni do tego typu jazdy. W takiej sytuacji najlepiej postawić na rower górski MTB.

Dlaczego model MTB?

MTB czyli Mountain Terrain Bike to rowery stworzone do jazdy w trudnym, górskim terenie. Mają mniejszą, ciężką i bardzo wytrzymałą ramę, szerokie opony radzące sobie świetnie na wybojach, piasku i błocie oraz amortyzatory chroniące przed urazami gdy po drodze trzęsie.

Warto jednak wiedzieć, że grupa rowerów górskich MTB jest bardzo szeroka. Należą do niej modele bardziej uniwersalne, jak i specjalne przygotowane do ekstremalnych zjazdów. Najczęściej wyróżnia się takie typy rowerów MTB:
– turystyczny MTB do amatorskiej jazdy po lasach;
– MTB typu XC – bardzo uniwersalny, wygodny do jazdy turystycznej, ale poradzi sobie też w zróżnicowanym terenie;
– downhill – do ekstremalnych zjazdów po trudnym terenie, pełnym kamienie;
– enduro – do jazdy po zaawansowanych trasach górskich i skoków;
– trail lub inaczej ścieżkowiec – do jazdy po górskich trasach rowerowych.

rower górski MTB

Na co zwracać uwagę kupując rower górski MTB

Kupując rower zawsze najpierw analizujemy to, do jakiej jazdy ma on służyć. Różne typy rowerów, także tych MTB, sprawdzają się w różnych odmianach kolarstwa. Odpowiedni typ roweru to też geometra najlepiej dostosowana do warunków, w jakich ma być wykorzystywany, co zwyczajnie przekłada się na komfort podczas jazdy.

Kupując rower MTB warto też zastanowić się jaki osprzęt do niego wybrać. Tego typu rowery sprzedawane są w różnych wersjach wyposażenia i warto zastanowić się, jakie jego elementy są nam naprawdę potrzebne. Ilość dodatkowych udogodnień przekłada się w końcu na cenę. Często bardziej opłaca się kupić ubogą wersję roweru oraz dokupić do niej faktycznie potrzebne akcesoria, za to lepszej klasy.