Jak prawidłowo dobrać siodełka rowerowe?

Siodełka rowerowe dobiera się przede wszystkim pod względem anatomii kolarza. Jest to warunek konieczny, który gwarantuje udaną jazdę. Ważne jest więc, aby zwrócić uwagę między innymi na ukształtowanie powierzchni siodełka, która wspiera miednicę i unika ucisków. Wybór może być dość trudny, jednakże z pewną pomocą – możliwy.

Jak dobrać siodełko rowerowe?

Wybór siodełka rowerowego powinien uwzględniać między innymi kształt nosa, który pozwoli jeździć w górnym i dolnym chwycie. Na szybkich zjazdach idealnie nada się siodełko z powierzchnią płaską. Powierzchnie z lekko uniesionym tyłem są wygodniejsze na dłuższych trasach. 

W wyborze odpowiedniego siodełka rowerowego ważny jest również jego rozmiar, którego rozmiar wynosi zwykle od 27 do 30 centymetrów. Dla rowerów BMX jednak są one krótsze. Długość siodełka jest uzależniony więc od rozmiaru roweru. Co ciekawe, siodełka dla zawodowców mają wymiary poniżej 13 centymetrów, a w modelach trekkingowych – od 14 do 18 centymetrów.

Należy także zdecydować się na to, czy siodełko będzie wykonane z żelu, czy też z pianki. Siodełka dla profesjonalistów są wykonane z karbonu – mają one niską masę i nie posiadają żadnej wyściółki. Najwygodniejsze są siodełka wykonane z pianki lub żelu. 

Żelowe siodełka to takie, które są wyposażone w żel umożliwiający dopasowanie go do budowy ciała kolarza. Siodełka piankowe są najczęściej spotykanymi na rynku, ale ich miękkość należy dobierać indywidualnie.